Mlive-Mobsad-logo

Hakkımızda

NE ÇOK GEÇ NE ÇOK ERKEN: TAM ZAMANINDA
Dergimiz Mlive isminden önce fikri ile gündemimize girdiğinde 2007 yılındaydık. O gün henüz ilk yılında olan Derneğimiz MOBSAD için yapabileceğimiz proje ve etkinlikler arasında bir dosya olarak bulunmasına karşın iki sene boyunca sürekli doğru zamanı bekledik.

O dönemde dergi çıkaran farklı sektörlerdeki kurumları inceleyip bizim için örnek alınabilir ve dikkate değer noktalarını çalıştık. Temel çıkış noktamız her ne olursa olsun biz bir dergi çıkaracaksak odağında dünyanın en güzel ve yüksek katma değerli mobilyalarını üreten seçkin bir grup olan MOBSAD’ın sloganı olan “zanaatın yüceltilmesi, yaratıcılığın yüreklendirilmesi” vizyonuna uygun görsel değeri ön planda olan bir eser ortaya koymaktı.

Dernek ve üyeleri gerekli ortak zemini bulduktan sonra her ikisi arasında bir iç iletişim mekanizması olarak düşündüğümüz Mlive Ekim 2009’daki ilk sayısı ile umduğumuzun çok ötesinde ilgi görünce adeta kendi misyonunu tayin etti. Üçüncü sayıdan itibaren ulusal süreli bir yayın haline gelen ve dernek ile sektörün kısmen dar çerçevesinin dışına çıkıp özel bir “ev ve yaşam tarzı dergisi” olarak er meydanına yani bayi raflarına çıktı.

“Özel” olmasının nedeni bu dergi ile okuyucunun eline Türkiye’de üretilen yüksek katma değerli mobilyanın bugününün ulaştırılmasıydı. Bu özel tarafı derginin bir yönden de en büyük engeli olarak duruyor. Zira dört yüz sayfayı aşan bir yayında ağırlıklı olarak yetmiş kadar MOBSAD üyesi mobilyacının ürün ve koleksiyonlarına dayanan bir içerik oluşturmak hiçte kolay değil. Eleştirilere rağmen Mlive çizgisini değiştirmedi. İthal mobilya firmaları ile yüksek katma değerli olmayan ürünlerin sayfalarımızda boy göstermemesine azami dikkat ediyoruz. Bunun tek istisnası ise ikonlaşmış tasarımları mobilya kültürüne ilişkin yazılarımızda kullanmamızdır.

İçeriği ile zaman zaman önemli medya gruplarının yurtdışı lisanslı dergileri tarafından bile örnek alınan Mlive ülkemiz mobilya sektörü için tam zamanında ortaya çıkmıştır. Artık kendi kültürü ile dünya tasarım trendlerine uygun en kaliteli mobilyayı ülkemizde rahatlıkla bulabileceğini gören tüketicinin de yerli-yabancı algısı değişmiştir. Bu yönüyle Mlive hem yerli üreticiye hemde tüketiciye çok önemli bir farkındalık platformu oluşturmuştur.

Önceki sayılarını da www.mlive.com.tr üzerinden interaktif olarak okuyabilieceğiniz dergimizle ilgili her türlü görüş öneri ve eleştirileriniz bizi zenginleştirecektir.